Cikk
(Sajtó, nyilvánosság)
Ez a 7 | 2011. október 23. | A műsorvezető Bányai Viktor Az ATV összeállítása a Szociopoly-ról és a Gyerekszegénység Elleni Programról. A riportban megszólal többek közt Bass László és Darvas Ágnes a Gyerekszegénység Elleni Program volt munkatársai, valamint Dr. Hidas János a Wekerle Sándor Alapkezelő főigazgatója és Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár. A felvételt itt tekintheti meg (19:00-től): atv.hu 2011 október 23. (vasárnap)
(Sajtó, nyilvánosság)
Kapocs | 443. adás | 2011. május 17. A Civil Rádió Kapocs című ifjúságsegítő magazinjában Szabó András beszélget Darvas Ágnessel a Gyerekesélyek Magyarországon című jelentés megjelenése kapcsán .
Az adás meghallgatásához kattintson a lejátszás gombra:{mp3}darvas_443kapocs_20110517{/mp3} 2011 május 17. (kedd)
(Sajtó, nyilvánosság)
Belföld | Kis Miklós | 2011. március 21. Leírt a kormány 1-2 millió embert, valójában ez van a romakérdés mélyén. Nem fontosak a kormánynak az emberek, a közmunka átalakításával százezreket lehetetlenítettek el, mélyül a gyermekszegénység. Kemény és bátor szavak hangzottak el egy szociálpolitikai konferencián, amely azonban látványosan szemléltette azt is, hogy az általánosabb társadalmi érdekekért szót emelők miért is nem képesek érdemben befolyásolni a közvéleményt. Nem lehet a létminimum negyedéből megélni, ezt kellene reggel, délben, este üvölteni – mondta Ferge Zsuzsa a „Megszólalunk” című konferencián pénteken, az értelmiség felelősségéről szólva. Valahol ez van a romakérdés mélyén is – tette hozzá ... ... Ehhez azonban társultak, társulnak más intézkedések is, mint például egyes szociális transzferek (például: családi pótlék) befagyasztása, a segélyrendszer eddigi – s a továbbiakban is várható – szigorításai, amelyek egyre mélyítik a gyermekszegénységet – derült ki Darvas Ágnes és Farkas Zsombor előadásából. A gyermekszegénységgel kapcsolatos kormányzati politika irányában világosan kivehető a büntető-rendszabályozó jelleg – mondta Farkas. Ferge Zsuzsa később a témához kapcsolódva elmondta: a legújabb számítások szerint a gyermekszegénység már közelít a 40 százalékhoz. Hozzátette: az a politika, amely a kötelezéssel és a büntetéssel igyekszik kezelni a szegénységet és a munkanélküliséget, azt mutatja, hogy nem az emberek a fontosak a kormány számára ... A teljes cikket itt olvashatja el: FN.hu 2011 március 21. (hétfő)
(Sajtó, nyilvánosság)
Belföld | Ferge Zsuzsa, Darvas Ágnes és Kende Ágnes | 2011. március 4. Nem példa nélküli Európában a 15 évesen lezáruló tankötelezettség, de a magyar elképzelések leginkább arra irányulnak, hogy az iskola törvényes felmentést kapjon a nehéz gyerekekkel való foglalkozás alól – állítják az MTA Gyerekszegénység Elleni Program szakemberei. Évi több ezer kamasz élethez való elemi joga kerülhet veszélybe. (A 15-ös csapdája sorozat 1. rész) Neves szakembereket, gyakorló pedagógusokat kérdeztünk meg arról, mi a véleményük a tankötelezettség korhatárának leszállításáról 15 éves korra. A körkérdésre adott véleményeket folyamatosan közreadjuk az fn.hu-n. Elsőként az MTA Gyerekszegénység Elleni Program szakemberei, Ferge Zsuzsa, Darvas Ágnes és Kende Ágnes írását olvashatják. A teljes cikket itt olvashatja el: FN.hu 2011 március 04. (péntek)
(Sajtó, nyilvánosság)
Interjúk | eLitMed.hu, Császi Erzsébet A 20 ezer fős kistérség 13 településén 4 ezer gyermek él, a felnőttek körében jelentős számban vannak a tartós munkanélküliek. Magas a roma lakosság aránya. A kistérségben van olyan község, ahol szinte 100 százalékos a roma lakosság aránya, más településen egy roma lakos sincs ... A teljes interjút itt olvashatja el: eLitMed.hu 2011 január 20. (csütörtök)
(Egyéb)
2010 szeptember 15. (szerda)
(Sajtó, nyilvánosság)
Krónika | Nánási Anikó | 2010.05.18. Családi pótlék helyett jegyzői védelem? Még nem tudni, hány gyereket érintene az a tervezett változtatás, hogy aki sokat hiányzik, annak a szülei természetben kapnák a családi pótlékot. Az új kormány kötelezővé tenné a jegyzői védelmet. ... A Magyar Tudományos Akadémia gyermekprogramjának munkatársa, Darvas Ágnes úgy látja, nem a szülők jogainak csorbításával, a családi pótlék büntetésre való felhasználásával kellene elérni, hogy a gyerekek járjanak iskolába, a problémát más eszközökkel kellene kezelni, akár a szociális ellátás egyéb rendszereiben is. A szociológus szerint egyébként nem akkora gond ez, mint amekkorának látszik. Szerinte az a közvélekedés, hogy tele vagyunk ilyen gyerekekkel, miközben csak két és fél százalékuk hiányzik rendszeresen az általános iskolából. Bővebben ld.: mr1 Kossuth Rádió 2010 május 20. (csütörtök)
(Sajtó, nyilvánosság)
Élesztő | Mv: Hídvégi B. Attila, Müller György | 2010.05.20. A Rádió C reggeli "Élesztő" című műsorának vendége volt munkatársunk Darvas Ágnes. 2010 május 20. (csütörtök)
(Sajtó, nyilvánosság)
Az MR1-Kossuth Rádió 2009. november 26-i adása a "nyílt levél" eredményének járt utána.
Szikra Zsuzsa beszélget Darvas Ágnessel.
{mp3}mr1_20091126{/mp3}
2009 november 27. (péntek)
(Sajtó, nyilvánosság)
Népszabadság • Kun J. Viktória • 2008. szeptember 15.
Nem csökken a gyerekszegénység. Adat- és forráshiány, a területi egyenlőtlenségek akadályozzák a küzdelmet. "2007 volt a nemzeti stratégia induló éve. Ebben az évben a gyerekes családok helyzete romlott. Ennek oka az előre is látható rossz gazdasági helyzet és forráshiány, amely nem párosult a sebezhető csoportok különös, illetve elégséges védelmével" - ezzel a mondattal kezdődik a gyermekszegénység elleni stratégia eddigi eredményeit értékelő kormányzati anyag, amely szerint a 2006-ban meghirdetett program végrehajtása egy sor nehézségbe ütközik. 2008 szeptember 15. (hétfő)
(Hírek)
2007 volt
a Nemzeti stratégia induló éve. Ebben az évben a gyerekes családok helyzete
romlott. A romlás oka az előre is
látható rossz gazdasági helyzet és forráshiány, amely nem párosult a sebezhető
csoportok – így a gyermekesek – különös, illetve elégséges védelmével. További
kutatási eredményeink néhány aktuális jelenség eddig nem ismert
részleteiről tájékoztatnak. Ilyen kérdés a segélyezett, illetve a
segélyezésből kimaradó szegények munkaerőpiachoz való viszonya; a szegény
gyerekek kiszorulása a korai beóvodázásból; továbbá az uzsorapénz elterjedtsége
és áldozatainak összetétele. A segélyezéssel kapcsolatban fontos és meglepő
adat a segélyezés hiányának ellenösztönző hatása. A nem segélyezett szegények
munkára készenléte rosszabb, mint azoké, akik legalább a segély révén
kapcsolódnak közösségi ellátásokhoz és információkhoz. A gyermekek helyzetének
változását számos kormányzati intézkedés befolyásolta. A rendelkezések többsége
a gyermekek szempontjából jó szándékú volt. Sajnos, hatásvizsgálatuk gyakran
hiányzik vagy nem nyilvános, illetve forráshiány, igazgatási problémák,
tárcaközi összhanghiány, a komplex közelítések gyakorlatának hiánya miatt a
valószínű hatások gyengék, olykor ellentmondásosak. Az ismertetett
tapasztalatok alapján fogalmazódik meg néhány javaslat.
2008 július 29. (kedd)
Dokumentumok
(Konferenciák, viták)
2010 szeptember 13. (hétfő)
(Hazai kutatások)
Kézirat, Budapest 2010
2010 június 24. (csütörtök)
(Hazai kutatások)
International Labour Office, Budapest 2002.
2010 június 23. (szerda)
(Hazai kutatások)
In.: Stratégiai kutatások 2006-2007.MTA-MEH Budapest 2007 p.7-38. 2010 június 23. (szerda)
(Hazai kutatások)
Kézirat, Budapest
2010 június 23. (szerda)
(Hazai szakmai anyagok)
Main dilemmas of “Give Kids a Chance ” Programme of Szécsény Szécsény, 2010. május 27.
2010 május 27. (csütörtök)
(Hazai szakmai anyagok)
Kérdések és válaszok, avagy oktatási programokkal a szegénység ellenSZMI, 2010. április 21.
2010 április 21. (szerda)
(Hazai kutatások)
Kézirat, Budapest 2010
2010 március 24. (szerda)
|
|
|
|
||